Refundacja w prywatnej opiece medycznej

Refundacja w prywatnej opiece medycznej – co to jest i dlaczego jest ważna!

(Ocen: 4)

W większości umów prywatnej opieki medycznej otrzymujemy usługę dodatkową: refundację, często określaną jako swoboda leczenia. Czego ona dotyczy, jak działa i jak z niej korzystać?

Na samym początku warto zadbać, aby taka usługa znalazła się w naszej umowie. Najlepiej nie w wersji podstawowej, ale poszerzonej tzn. podwyższony limit refundacji. Większość dostawców na polskim rynku stosuje kilka poziomów refundacji. Warto wyegzekwować te najbardziej optymalne dla pracowników.

Swoboda leczenia (refundacja)  – zasady i korzyści

Swoboda leczenia to prawo do skorzystania ze zwrotu poniesionych kosztów wizyty lub badania w placówkach poza siecią naszego dostawcy. Pamiętajmy, że to jest nasze prawo i nie musimy prosić dostawcy o zgodę, aby skorzystać z refundacji. U większości dostawców mamy podane stawki refundacji wizyt lekarskich u poszczególnych specjalistów oraz co ważne również badań diagnostycznych w szczegółowych zakresach pakietu. Na rynku mamy dwa rodzaje refundacji:

Rodzaje refundacji w prywatnej opiece medycznej – kwotowa i procentowa

Na rynku dostępne są dwa rodzaje refundacji:

  1. Refundacja kwotowa, bez limitów – każda usługa w pakiecie ma podaną kwotę refundacji bez limitu ilościowego
  2. Refundacja procentowa, z limitem kwotowym na kwartał – dostawa zwraca nam np. 70% rachunku, ale to limitowanej kwoty w kwartale, np. 500zł

 

Jak korzystać z refundacji – krok po kroku

Aby skorzystać z refundacji, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Umów się na wizytę: Umawiamy się w dowolnej placówce lub w prywatnym gabinecie (jeden z operatorów nie refunduje kosztów wizyty w prywatnej praktyce lekarskiej)
  • Uzyskaj rachunek imienny: Po zakończonej wizycie prosimy o rachunek imienny. Jeśli w trakcie wizyty były wykonane jakieś badania np. USG to ważne, aby na rachunku widniały dwie oddzielne pozycje. Wtedy otrzymamy refundacje za każdą pozycje na rachunku. Oczywiście refundacje otrzymamy za wizytę lub badanie, jeśli występuje w zakresie naszego pakietu medycznego.
  • Prześlij dokumenty: Otrzymany rachunek skanujemy lub robimy zdjęcie i wysyłamy poprzez formularz na stronie internetowej naszego dostawcy medycznego. Dołączamy zdjęcie rachunku (niektórzy wymagają skanu dow. os.) oraz podajemy nr rachunku bankowego.
  • Czas realizacji: Zwrot jest realizowany z reguły do 14 dni, ale niektórzy dostawcy realizują zwrot szybciej: 2-3 dni.

 

Korzyści refundacji i swobody leczenia dla pracowników

Podsumowując, refundacja jest bardzo ważnym dodatkiem do pakietu, niestety niewykorzystywana przez pracowników z powodu braki informacji o tej usłudze. Warto poprosić swojego Brokera o informacje jak korzystać z refundacji w pakiecie medycznym. W trakcie negocjacji warunków umowy dobieramy właściwy rodzaj refundacji w zależności od potrzeb pracowników.

Powiązane wpisy:

Qmam Życie

Zapisz się do newslettera „Qmam Życie” i bądź na bieżąco w tematyce ubezpieczeń zdrowotnych i grupowych. Dzięki naszym artykułom oszczędzisz czas i pieniądze.